Jak dbać o baterię w Rowerze Elektrycznym: Przygotowanie akumulatora do Zimy

Rower elektryczny to doskonały środek lokomocji, jednak jego wydajność zależy w dużej mierze od stanu baterii. W dzisiejszym artykule omówimy, jak prawidłowo dbać o akumulator w rowerze elektrycznym, zwłaszcza w okresie zimowym. Przygotowanie baterii do zimy to kluczowy krok, który pozwoli zachować jej sprawność i wydłużyć jej żywotność.
Z czego zbudowany jest akumulator w rowerze elektrycznym?
Akumulator w rowerze elektrycznych zbudowany jest najczęściej z ogniw litowo-jonowych typu 18650 lub 21700. Ogniwa litowo-jonowe, są obecnie jednymi z najbardziej popularnych rodzajów ogniw na rynku. Posiadają wiele zalet, takich jak wysoka gęstość energii, niska waga, brak efektu pamięci oraz stosunkowo niewielka utrata pojemności w czasie. Jednakże, tak jak każdy rodzaj baterii, także one posiadają swoje ograniczenia, które wpływają na ich żywotność.
Jaka jest żywotność baterii w rowerach elektrycznych?
Ogniwa litowo-jonowe posiadają ograniczoną liczbę cykli ładowania i rozładowywania. Cykl ten obejmuje pełne naładowanie baterii od 0% do 100% oraz pełne jej rozładowanie. Przyjmuje się, że standardowe ogniwo litowo-jonowe ma około 500 cykli, co oznacza, że można je naładować i rozładować pełnym cyklem 500 razy, zanim zaczną tracić na wydajności. Ale czy to znaczy, że po tych cyklach bateria jest do wyrzucenia? Oczywiście, że nie, po prostu jej pojemność ulega zmniejszeniu, co za tym idzie zrobisz mniejszy dystans swoim rowerem na jednym ładowaniu.
Jak przechowywać baterię zimą?
- Po sezonie intensywnego użytkowania zacznij od oględzin swojej baterii od roweru elektrycznego. Sprawdź czy twój akumulator nie posiada uszkodzeń mechanicznych. Czy ze środka nie wypływa żadna dziwna substancja. Sprawdź port ładowania oraz styki baterii czy nie są zabrudzone, zaśniedziałe lub nadpalone, możesz je przeczyścić specjalnym preparatem do styków.
- Naładuj akumulator do odpowiedniego poziomu. Jeżeli planujesz odstawić swój rower elektryczny w okresie zimowym zapewnij prawidłowe naładowanie twojej baterii. Zalecany poziom naładowania ogniw litowo-jonowych podczas ich przechowywania to około 50-60%, który co jakiś czas należy kontrolować. Jeżeli nie masz jednak możliwości w precyzyjny sposób sprawdzić poziomu naładowania swojej baterii to naładuj ją do pełna i doładowuj co kilka tygodni.
- Unikaj nadmiernego rozładowania i nie przechowuj całkowicie rozładowanej baterii przez dłuższy okres. Jest to najgorszy ze scenariuszy. Ogniwa litowo-jonowe degradują się najszybciej podczas pełnego rozładowania. Pamiętaj, że oprócz ogniw w akumulatorze znajduje się układ zabezpieczający BMS, wskaźnik naładowania baterii, które pobierają z akumulatora niewielkie ilości energii, co prowadzi do jej samoczynnego rozładowania (dla rozładowanej baterii może to być zabójcze).
- Przechowuj baterię w chłodnym i suchym miejscu. Idealna temperatura dla akumulatora w spoczynku to około 20 stopni Celcjusza, staraj się nie przekraczać więcej niż 30 stopni Celcjusza. Unikaj przechowywania baterii w miejscach o wysokiej wilgotności lub narażonych na bezpośrednie działanie słońca.
Dbanie o baterię w rowerze elektrycznym, zwłaszcza po intensywnym sezonie, jest bardzo ważne. Przygotuj ją odpowiednio do „snu zimowego” a odpłaci ci się trwałością i niezawodnością. Wymienione w tym poście informacje o obsłudze baterii są, kluczowe dla zachowania jej wydajności i trwałości. Przechowuj baterię w ciepłym miejscu, unikaj nadmiernego rozładowywania, przechowuj w odpowiedniej temperaturze i regularnie sprawdzaj stan naładowania baterii. Dzięki tym prostym krokom będziesz mógł cieszyć się długotrwałym i bezproblemowym użytkowaniem swojego roweru elektrycznego przez wiele lat. Jeżeli powyższe jest jednak dla ciebie „czarną magią” możesz podesłać swoją baterię do naszego serwisu, a my o nią odpowiednio zadbamy. Skorzystaj z usługi diagnozy akumulatora.